kolmapäev, 29. juuli 2009

Katrini seenepirukas


Ehk siis Maailma Parim Pirukas! Jah, kallid sõbrad, sugulased ja tuttavad - nüüd ma siis avaldan oma nn. firmaroa retsepti. Seda pirukat tellitakse minult praktiliselt igaks peoks ja sünnipäevaks ja mul on ülimalt hea meel, et see seenepirukas endale nii palju fänne on leidnud. Kuna ma olen seda pirukat alati n.ö. silma järgi teinud, siis koostisosad on kirjas umbkaudse täpsusega. Lisaksin veel ka ühe väga olulise märkuse: valmistada tuleks kindlasti samal päeval kui serveerite, nii on pirukas kõige mahlasem ja maitsvam.


4-le

500g pärmi-lehttainast
1l kukeseeni või 0,6l soolaseeni
200 g suitsukanaliha
1 sibul või porrulauk
100 g Merevaigu sulatatud juustu kukeseentega
100 ml 10% rõõska koort
natuke õli ja võid
vajadusel soola-pipart

Täidise jaoks haki seened, suitsukana ja sibul väikesteks tükkideks. Prae pannil killukese või ja õli segus sibul ja lisa siis seened (soolaseeni tuleks vajaduse korral eelnevalt kindlasti leotada, et nad liiga soolased poleks). Nüüd lisa kana ja mõne aja pärast ka Merevaigu juust ning rõõsk koor. Täidis peab jääma paksu seenekastme konsistentsiga, nii et vajadusel lisa veel kas sulajuustu või rõõska koort. Hauta veidi ning tõsta tulelt ja lase jahtuda. Rulli lehttaigen veidi õhemaks ristküliku suuruseks tükiks ja tõsta küpsetuspaberile. Jaota täidis ühele taignapoolele ja tõsta peale teine taignapool. Vajuta lahtised ääred kahvliga kinni ja tee piruka peale kahvliga mõned augud. Soovi korral võid pealt määrida lahtiklopitud muna ja vee seguga. Küpseta 180-200 kraadises ahjus u. 15-20 mnutit, ehk kuni pirukas on pealt ilusa kuldpruuni jumega. Lase veidi jahtuda ja lõika siis tükkideks.

teisipäev, 28. juuli 2009

Maisihelbe-beseeküpsised


See retsept pärineb I. Savi raamatust ``Saiad.Pirukad.Koogid`` ja neid küpsiseid valmistasin ma esimest korda juba 5. või 6. klassis, ehk siis tegemist on maiustustega mida ma ikka ja jälle teen.


5 dl maisihelbeid
0,5 tl küpsetuspulbrit
2 munavalget
1,25 dl suhkrut

Vahusta munavalged tugevaks vahuks ja lisa tasapisi juurde ka suhkur. Vajuta maisihelbed väiksemateks tükkideks ning sega küpsetuspulbriga. Vala maisihelbesegu munavalgevahu hulka ning tõsta õrnalt segamini. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga ning tõsta sinna väikesed taignakuhjakesed. Küpseta 180 kraadi juures 5-10 minutit, ehk siis niikaua kuni küpsised on pealt ilusasti kuldsed. Tõsta küpsised koos küpsetuspaberiga jahtuma ning eemalda siis ettevaatlikult paberilt.

Oa-singisalat


Oasalat on üks minu lemmiksalatitest, kuigi esikoht jääb kindlalt Cesari salatile :)


2-le

1 väike purk punaseid ube
0,5 porrut
100 g riivjuustu
2-3 keedetud muna
300 g sinki
0,5 värsket kurki
hapukoort
majoneesi

Vala konservoad sõelale ning pese külma veega üle, jäta nõrguma. Poolita porru ning lõika peenikesteks ribadeks, viiluta ka sink ja kurk ning lõika piklikeks ribadeks. Pane kõik salatiained kaussi, vala peale hapukoore-majoneesikaste ning sega läbi.

Šokolaadi-maisihelbe trühvlid


Reedel oli minu kalli õe Kersti nimepäev ning tegin talle kingituseks Nigella Lawsoni retsepti järgi valmistatud trühvleid. Sobisid meie ühise lemmikjoogi - vahuveini kõrvale nagu valatult. Maitselt meenutavad need kommid Kass Arturi kooki, aga on tunduvalt lihtsamalt valmistatavad.


u. 25 tk.

2,5 Mars´i šokolaadi
25 g võid
3-3,5 dl maisihelbeid
väikseid kommivorme

Kuumuta paksupõhjalises potis või ning aseta tükeldatud šokolaadibatoonid sinna sulama. Sega pidevalt kuni kõik on ühtlaselt sulanud. Tõsta pott tulelt ning sega juurde maisihelbed. Tõsta segust kahe teelusika abil väikesed kuhjad kommivormidesse ning lase jahtuda. Hoia umbes tunnike külmkapis ning siis võibki serveerida.

Tšillitäpiline püreesupp


Püreesupid on meie pere lemmikud, eriti see kartuli-porgandi püreesupp. Seekord lisasin serveerimisel Vitasia tšilli-küüslaugukastet, mille ostsin Saksamaalt ja see sobis supiga imehästi. Kasutada võib muidugi ka mingit muud tšillikastet või serveerida hoopis koos saiakrutoonidega. Vee kogust ma siia retsepti ei lisanud, sest seda tuleks panna oma äranägemise ja poti suuruse järgi, algul pigem vähem, sest pärast saab alati juurde lisada.


u. 300 g kartuleid
3-5 värsket porgandit
200 g Merevaigu sulatatud juustu murulauguga
1 puljongikuubik
vett
Vitasia tšilli-küüslaugukastet

Koori kartulid ja puhasta porgandid, lõika väiksemateks tükkideks. Kuumuta potis vesi keemiseni, lisa puljongikuubik ja kartuli-porgandi tükid. Keeda kuni kartulid ja porgandid on täitsa pehmed ning püreesta siis sauseguriga ühtlaseks püreesupiks, vajadusel lisa veel kuuma vett ja puljongimaitseainet, lõpuks pane juurde Merevaigu juust ja püreesta veelkord. Serveerimisel lisa supile tšillikastmetäpid.

Värskekapsa-hakklihahautis


Pole vist olemas inimest, kes ei teaks mis asi on kapsahautis. Ja muidugi on igal perel oma retsept, mille järgi seda põlvest põlve valmistatud on. Minu retsept erineb siiski klassikalisest kapsahautisest ja jagan seda nüüd meelsasti ka teiega.


1 väiksem värske kapsapea
400 g segahakkliha
1 sibul
u. 300 ml vett
2 dl 10% rõõska koort
100 g Merevaigu sulajuustu murulauguga
puljongimaitseainet
musta pipart
värsket tilli

Lõika kapsas neljaks ja siis peenikesteks ribadeks. Lõika sibul väikesteks tükkideks ning aseta suuremasse potti õliga hauduma. Lisa potti kapsaribad ning vala peale kuum vesi. Kata pott kaanega ja hauta kuni kapsas on kokku vajunud. Pruunista pannil hakkliha ning kalla siis potti kapsa juurde, lisa ka puljongimaitseaine ja lase umbes 20 minutit haududa. Nüüd lisa Merevaigu juust ning rõõsk koor, vajadusel lisa veel maitseaineid. Serveeri koos värskete kartulitega.

kolmapäev, 22. juuli 2009

Kanawok riisinuudlitega


Igasugused wokroad on minu suured lemmikud. Hea on neid valmistada just nüüd kui valmimas on kodumaised köögiviljad.


250 g riisinuudleid

1 tl punast karripastat

300 g kanafileed

1 suvikõrvits

1 sibul

1-2 küüslauguküünt

2 värsket porgandit

sojakastet

2 dl rõõska koort või kookospiima


Keeda riisinuudlid soolases vees pehmeks. Kuumuta pannil õli ning prae selles veidi aega karripastat, lisa purustatud küüslaugud ning tükeldatud kanafilee ja prae kuni kanafilee on enam-vähem valmis, siis tõsta pannilt eraldi kaussi. Tükelda sibul, lõika porgand peenikesteks ribadeks ning suikõrvits veidi jämedamateks ribadeks. Prae pannil õlis kõigepealt sibulad, seejärel lisa porgandid ja veidi aja pärast ka suvikõrvits, maitsesta segu sojakastmega. Nüüd lisa juurde kanafileed, rõõsk koor ja riisinuudlid. Sega õrnalt ning vajadusel maitsesta veel sojakastmega.

Värsked kartulid ürdikastmega


Juulikuus valmivad esimesed värsked kodumaised kartulid. Soovitan serveerida selle retsepti järgi valmistatud kartuleid näiteks suvisel grillpeol. Maitsvad on nad nii kuumalt kui jahtunult. Siinkohal tervitan ka oma sõpru Rikot ja Aimit, kelle sünnipäeval ma neid suurepäraseid kartuleid esmakordselt proovisin :)


Täpsed kogused arvestage vastavalt seltskonna suurusele:


väiksemaid värskeid kartuleid

3-4 värsket küüslauguküünt

mõni tillioks

paar petersellioksa

rohelist sibulat või murulauku

toiduõli

soola


Keeda kartulid soolases vees pehmeks ja kurna. Ürdisegu valmistamiseks vala kaussi toiduõli, lisa purustatud küüslauguküüned, hakitud till ja petersell ning roheline sibul või murulauk, maitsesta segu soolaga. Vala ürdiõli kartulitele ja sega õrnalt läbi, et kartulid katki ei läheks. Serveeri kohe või jahtunult, maitseomadusi see ei muuda.

Kanahakkliha-pastavorm


See on üks ütlemata maitsev pastaroog mis on meie pere toidulaual vähemalt korra kuus.


4-le:

300 g pastat

Kastme jaoks:

300 g kanahakkliha

1 sibul

0,5 dl adžikat (vm. vürtsikat kastet)

0,5 dl tomatiketšupit

100 g Merevaigu sulajuustu murulauguga

2 dl 10% rõõska koort

3 dl piima

SM puljongimaitseainet

soola

pipart

Veidi riivitud juustu


Keeda pasta. Samal ajal pruunista hakkliha, lisa tükeldatud sibulad, tomatikastmed ning sulajuust. Siis sega hulka rõõsk koor ja piim. Nõruta valmiskeedetud pasta ning lisa see hakklihakastmele, maitsesta puljongimaitseainega ja vajadusel soola-pipraga. Vala pastasegu klaasist ahjuvormi ja küpseta 180 kraadi juures fooliumi all 25 minutit. Seejärel eemalda foolium, lisa riivitud juust ja küpseta veel 5 minutit.

Gazpacho


Mis saaks kuumal suvepäeval veel parem olla kui jahutav tomatisupp ja plussiks on seegi, et seda on lihtne valmistada.
4-le:

2 viilu saia

5 dl tomatimahla (osaliselt saad kasutada konservtomatite mahla)

600 g konservtomateid omas mahlas

1 punane paprika

0,5 pikka kurki

2 küüslauguküünt

soola

pipart

Tabasco kastet


Kata saiaviilud tomatimahlaga ja lase veidi seista. Samal ajal pane blenderisse konservtomatid, tükeldatud paprika, tükeldatud kurk, purustatud küüslauguküüned ning lisa siis saiaviilud ja tomatimahl. Püreesta supiks ja seejärel maitsesta. Kaunista basiilikulehega ning serveeri juurde krõbedaid juustuküpsiseid.

kolmapäev, 1. juuli 2009

Maasika-kohupiimakreemi tort


See on nüüd küll üks maailma kõige lihtsam tordiretsept, aga tihti ongi ju nii, et mida lihtsam valmistada, seda maitsvam on tulemus. Igatahes palaval suvepäeval ei ole ju mingit viitsimist pikalt palava ahju ääres mässata ja selle lihtsa tordi tegemisega saab igaüks hakkama.

Tordipõhi:
4 muna
2 dl suhkrut
2 dl jahu
1tl küpsetuspulbrit
Täidis:
maasika või vaarika toormoosi
Kate:
400 g vanilje kohupiimakreemi
1 pk vahukoort
2 tl suhkrut
500 g maasikaid

Vahusta munad suhkruga kohevaks ja tugevaks vahuks, sõelu hulka jahu ja küpsetuspulber. Küpseta 180 kraadi juures 20 minutit, ehk kuni biskviit on küps. Jahuta.
Vahusta vahukoor suhkruga ja lisa hulka kohupiimapasta. Lõika kaheks kihiks, määri vahele toormoosi ning natuke kohupiima-vahukoorekreemi. Tõsta peale teine kiht ja kata kohupiima-vahukoorekreemiga. Kaunista maasikatega vastavalt oma ilumeelele. Aseta tort külmkappi maitsestuma ja serveeri umbes paari tunni pärast.
Kui kasutad poest ostetud biskviitpõhja või tordipulbrist valmistatud koogipõhja, siis immuta kihid vähese piimaga, muidu jääb tort kuiv.

Suvesalat


Hea ja kerge suvesalat värsketest köögiviljadest ning suitsukanast.

1 jääsalat
4 tomatit
1 pikk kurk
3 keedetud muna
1 suitsukanakints
Kaste:
10% hapukoort või maitsestamata jogurtit
1 küüslauguküüs
sojakastet

Salat tuleks laduda suurele vaagnale nii, et alumiseks kihiks on ribadeks lõigatud jääsalat, seejärel viilutatud tomatid, kurgid ja keedetud munad. Pealmiseks kihiks väikesteks tükkideks lõigatud suitsukanaliha. Iga kihi vahele niristada natuke kastet ja valmis salat kaunistada hakitud tilliga.

Tomati-brie suupisted


Mulle meeldib väga igasuguseid suupisteid valmistada (ja ka süüa :)), eriti selliseid mida on lihtne valmistada. Alljärgnevalt üks retsept, mille järgi saab hea suupiste veini kõrvale lausa paari minutiga.
Täpsed kogused sõltuvad sööjate arvust, aga vaja läheb:
Tomateid
Brie juustu
Täistera röstsaia
Basiilikut
Jahvatatud meresoola

Lõika röstsaiad diagonaalis pooleks ja seejärel veelkord pooleks. Lõika Brie paraja suurusega viiludeks, nii et kataks ilusasti saia ja peale puista hakitud tomatid. Purusta peale meresoola ja küpseta 180-200 kraadises ahjus kuni saiad on krõbedad ja juust sulanud. Kaunista basiilikulehega ja serveeri kohe

Moussaka kanahakklihaga


Otsustasin, et üritan ka moussakat teha ja leidsin Nami-Nami retseptikogust enam-vähem sellise retsepti, mille järgi proovida : http://www.nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=1369. Siiski tegin mõningad omapoolsed muudatused ja retsept siis selline:

2 väiksemat baklažaani
3 kartulit
1 punane sibul
300 g kanahakkliha
6 tomatit
1 küüslauguküüs
1 dl vett
hakitud peterselli
SM Persillade maitseainet
musta pipart
soola
Bešamellkaste:
30 g võid
2 sl jahu
4 dl piima
1 dl riivjuustu
soola
pipart
riivitud muskaatpähklit

Viiluta baklažaan ja aseta köögipaberile, raputa viilude mõlemale küljele soola ja jäta need ootele.
Haki sibul ja prae õlis, lisa purustatud küüslauk ja hakkliha. Haki tomatid ja lisa hakklihasegule, seejärel puista juurde maitseained ja 1 dl vett. Hauta ilma kaaneta u. 10 minutit. Viiluta kartulid ja pruunista need pannil kuldseks, maitsesta soolaga.
Bešamellkastme valmistamiseks sulata potis või ja kuumuta selles jahu, lisa piim ja keeda kastmeks, viimasena puista juurde riivjuust ja maitseained.
Kuivata baklažaanid köögipaberiga ja lao pool nendest ahjuvormi, maitsesta soola ja pipraga. Kata poole koguse hakklihakastmega ja kartuliviiludega. Seejärel lao teine osa baklažaaniviile ja kata hakkihaseguga. Kalla kogu vorm üle bešamellkastmega. Kata vorm fooliumiga ning küpseta 200 kraadi juures 30 minutit. Eemalda foolium, puista peale natuke riivjuustu ning küpseta veel ahjus kuni moussaka on ilus kuldpruun.

Katrini retseptid   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP