pühapäev, 27. detsember 2009

Rullbiskviit pohlade ja karamellkastmega


Jõulud on nüüd õnnelikult möödas ja heast-paremast tükiks ajaks isu täis söödud :) Nagu kõik tublid perenaised, tegelesin ka mina jõululauahõrgutiste valmistamisega ning nüüd on aega ka blogisse mõned uued retseptid lisada.
Kuigi selle rullbiskviidi koostisosade nimekiri näib pikk, on valmistamine tegelikult lihtne. Karamellkastme soovitan kindlasti teha, sest just see annab rullile huvitava maitse.

10-12 tk

Rullbiskviit:
3 muna
1 dl suhkrut
3 sl jahu
3 sl (maisi)tärklist
1 tl küpsetuspulbrit
Täidis:
2-3 dl pohla-õunamoosi või pohla toormoosi
2 dl vahukoort
100 g toorjuustu
1 tl vanillsuhkrut
1 tl kaneeli
2 sl suhkrut
Karamellkaste:
1,5 dl vahukoort
1 dl fariinsuhkrut
2 tl võid
Kaunistuseks:
pohli
valge šokolaadi graanuleid
hõbedasi suhkrukuule

Vahusta munad suhkruga kohevaks vahuks. Sõelu juurde omavahel segatud kuivained ja sega taignaks. Kata küpsetusplaat küpsetuspaberiga ning vala taigen ühtlase kihina sinna peale. Küpseta 200 kraadi juures 6-7 minutit. Pane lauale teine küpsetuspaber ning puista peale natuke suhkrut. Võta ahjust valmis biskviit ja kummuta küpsetuspaberile. Niisuta pealmist küpsetuspaberit veega ja eemalda ettevaatlikult paber.
Kreemi valmistamiseks vahusta vahukoor suhkruga. Sega toasoe toorjuust kaneeli ja vanillsuhkruga, lisa vahukoor. Määri biskviidile pohlamoos ja moosi peale vahukoore-toorjuustukreem. Keera biskviit rulli ja rull küpsetuspaberi sisse. Aseta 3 tunniks kuni üleöö külmkappi.
Karamellkastme jaoks kuumuta potis vahukoor ja fariinsuhkur ja lase 20 minutit vaiksel tulel podiseda. Lisa või  ja tõsta jahtuma.
Aseta rullbiskviit serveerimisalusele. Tõsta lusikaga peale veidi jahtunud karamellkastet ning kaunista pohlade ja šokolaadigraanulitega.

Valge šokolaadi-pohlatort


Kasutasin selle jõulutordi tegemiseks suhkruga segatud sügavkülmutatud pohli. Valge šokolaadi magus maitse ja pohlade mõrkjus sobivad piparkookidest tordipõhjaga ideaalselt. Lisaks näeb tort väga kaunis välja ja on lihtne valmistada.

Põhi:
180 g piparkooke või šokolaadiküpsiseid
75 g sulavõid
Täidis:
300 g vanilje-kohupiimapastat
2 dl vahukoort
150 g valget šokolaadi
3 tl želatiini
3 sl vett
2 dl pohli
Kaunistuseks:
1 dl pohli
hõbedasi suhkrukuule
šokolaadigraanuleid

Kata 24-26 cm lahtikäiva tordivormi põhi ja ääred küpsetuspaberiga. Purusta piparkoogid, sega sulavõiga ja suru koogivormi põhja. Vahusta vahukoor, sega kohupiimapastaga ja sulatatud valge šokolaadiga. Paisuta želatiin 3 sl külmas vees ja sulata siis kuumaveevannil. Lisa kreemi hulka, sega hoolega ning viimasena puista juurde pohlad. Vala kreem piparkoogipõhjale. Aseta tort 3 tunniks kuni üleöö külmkappi. Enne serveerimist puista peale pohlad ja teised meelepärased kaunistused.

neljapäev, 24. detsember 2009

Cesari salat avokaadoga


Cesari salat on minu lemmiksalat ja mulle meeldib siia salatisse alati suistukana lisada. Seekord lisasin ka avokaadot ja salat tuli tõeliselt maitsev. Sobib nii pidupäevaks (siis tuleks küll topeltkogus teha) kui puhkepäeva õhtuks veini kõrvale serveerida.

4-le

1 pott Frillice salatit
1 suitsukanakoib
1 avokaado
2 keedetud muna
Parmesani juustu
2 röstsaiaviilu
oliivõli

Nirista röstsaiaviiludele veidi oliivõli ja puista peale natuke soola. Rösti ahjus kuldpruuniks ja lõika kuubikuteks. Rebi salatilehed väiksemaks ja aseta suuremale vaagnale. Tükelda suitsukanakoib, poolita avokaado, eemalda kivi ja võta teelusikaga viljaliha välja, lisa salatile. Koori keedetud munad, lõika sektoriteks ning lao salatile. Kõige peale puista röstsaiakrutoonid ning parmesanilaastud ja nirista peale oliivõli.

kolmapäev, 23. detsember 2009

Ilusa hommiku mustikamuffinid


Ülimaitsvad tervislikud mustikamuffinid, mille valmistamine käib kiiremini kui hommikupudru tegemine.

12 tk

3 dl nisujahu
1 dl rukkijahu
0,5 dl nisukliisid
0,5 dl kaerahelbeid
1 sl küpsetuspulbrit
0,25 tl soola
1 dl suhkrut
1 sl fariinsuhkrut
1 muna
2,5 dl piima
0,5 dl õli
2 dl mustikaid (sügavkülmutatud)

Sega omavahel kuivained, küpsetuspulber, sool ja suhkur. Klopi lahti munad, lisa piim ja õli ning kalla jahusegu hulka ning sega kokku. Viimasena lisa kiirelt mustikad. Jaota segu (võiga määritud) muffinivormidesse ja küpseta 200 kraadises ahjus 15-20 minutit.

neljapäev, 17. detsember 2009

Šokolaadi-pähkilküpsised


Imehead krõbedad küpsised, millest jätkub kohe mitmeks päevaks maiustada. Sobivad hästi ka sõpradele-tuttavatele jõulukingituseks, eriti kui katta pealt šokolaadiglasuuriga ja kaunistada kas pähklipuruga või šokolaadikiledest  mustriga.

3-4 plaaditäit

200 g võid
1 1/2 dl suhkrut
1 1/2 dl fariinsuhkrut
1 muna
1 1/2 dl jahu
4 dl kiirkaerahelbeid
1/2 dl maisitärklist
2 tl küpsetuspulbrit
1 dl piima
50 g tumedat šokolaadi
50 g piima- või valget šokolaadi
1 dl hakitud metspähkleid

Selle taigna tegemiseks soovitan jällegi köögikombaini appi võtta: vahusta pehme või suhkrutega, lisa muna ja vahusta veel. Sega jahu küpsetuspulbriga ja lisa koos kaerahelveste ja tärklisega taignale. Haki šokolaadid ja pähklid väiksemateks tükkideks ja sega taigna hulka. Viimasena lisa piim.
Kata küpsetusplaat küpsetuspaberiga ja tõsta teelusikaga väikesed tainakuhjad. Oluline on jätta piisavad vahed, sest küpsised vajuvad küpsedes õhukesteks ketasteks. Küpseta 200 kraadi juures 15-20 minutit. NB!Valmis küpsised tõsta koos küpsetuspaberiga jahtuma ja eemalda paberilt alles siis kui need on jahtunud!
Pidulikumal puhul soovitan küpsised sulašokolaadiga katta ja šokolaadikilest mustri peale teha.

Avokaado-kreveti salat


See on tõeline kiirsalat, eeldusel muidugi et kõik komponendid on kohe kapist võtta.  Olen seni avokaadost ainult quacamolet teinud, aga uskuge mind, ka see salat tasub proovimist :)

2-le

1 avokaado
1 sl sidrunimahla
100 g kooritud krevette
1-2 sl majoneesi
sidrunipipart

Poolita avokaado, eemalda lusika abil sisu välja ning peenesta kahvliga. Tumenemise vältimiseks nirista kohe peale sidrunimahl ja sega läbi. Nõruta krevetid, sega avokaadoga, lisa majonees ja maitsesta sidrunipipraga. Jaga salat kahe avokaadokoore sisse ja serveeri kohe.

neljapäev, 10. detsember 2009

Krõbedad šokolaadikommid


Selle retseptiga on minu blogis nüüd kokku 100 retsepti :))
Hästi lihtsalt valmivad, kuid väga mõnusad šokolaadised kommid.  Suurtele magusasõpradele soovitan kommid kindlasti tumeda šokolaadiga valmistada ja natuke koorelikööri või konjakit maitseks lisada.

25 tk

100 g tumedat või piimašokolaadi
50 g võid
0,5 dl hakitud metsapähkleid
1,5-2 dl purustatud maisihelbeid
1 tl koorelikööri või konjakit

Sulata potis või, tõsta kõrvale ja lisa sinna sulama tükeldatud šokolaad. Maisihelbed purusta minilõikuriga, aga mitte päris jahuks, vaid väikesteks tükkideks. Lisa segule maisihelbed ja pähklid ning kooreliköör (selle võib vabalt ka lisamata jätta). Tõsta teelusika abil šokolaadisegu igasse kommivormi ja pane kommid külmkappi tahenema. Tunni aja pärast on kommid valmis ja võib maiustama hakata.

Apelsinimuffinid


Jällegi üks jõuluaega sobiv magusaretsept. Valmistasin need muffinid Robini lasteaia jõululaadaks ja loodan, et lastele maitsevad. Retsept pärineb 100 Rooga Muffinid2 raamatust ja muudatusi tegin vaid niipalju, et glasuurisin muffinid piparkoogiglasuuriga ja puistasin peale riivitud apelsinikoort ning värvilisi nonparelle. Muide, äkki keegi oskab öelda, et millised pabervormid ei jää küpsetades muffinite külge kinni? Ma olen nüüd viimasel ajal küpsetanud muffineid võiga määritud vormides ja siis valmis muffinid tõstnud pabervormide sisse, sest muidu olid need lootusetult paberi küljes kinni.

12 tk

2 muna
2 dl suhkrut
100 g sulatatud võid
2 dl hapukoort
1 apelsini riivitud koor
4,5 dl jahu
2 tl küpsetuspulbrit
Glasuur:
2 dl tuhksuhkrut
2 sl peenelt riivitud apelsinikoort
2 sl sulavõid
2 sl apelsinimahla

Vahusta munad suhkruga ning lisa sulavõi ja hapukoor. Pese hoolikalt apelsin ja riivi koor, lisa see taignale. Sega jahu küpsetuspulbriga ja sega kõik ühtlaseks taignaks. Määri muffinipann võiga (või kata pesad paberist muffinivormidega) ja tõsta igasse vormi tainast. Küpseta 200 kraadises ahjus 15-20 minutit.
Glasuuri jaoks sega kõik komponendid ühtlaseks seguks, lase veidi tahkuda ja nirista siis jahtunud muffinitele.

Mangokana


Väga huvitava vürtsikas-magusa maitsega kanaroog, mille teravust saab vähendada kui suurendada koore kogust ja panna mangokastet vähem. Meile vürtsikad toidud meeldivad ja lisasin juurde ka hakitud tšillipipart.
Retsepti leidsin 100 Rooga Linnuliharaamatust, kuid tegin mõned täiendused.

4-le

400 g kanafileed (kintsuliha sobib ka)
1 mangokonserv (420 g)
1 dl 10% rõõska koort
2-4 sl teravat mangokastet või tšillikastet
basiilikut
soola
õli

Lõika kanafileed väiksemateks tükkideks, pruunista pannil õlis ja tõsta siis kaussi. Püreesta mangokonserv ja kalla wokpannile, kuumuta ja lisa siis terav mangokaste ning rõõsk koor. Maitsesta kaste ja  hauta 10 minutit, lisa pruunistatud kanafileed ja hauta veel 10 minutit. Juurde sobib pakkuda riisi või kuskussi.

teisipäev, 8. detsember 2009

Apelsini-šokolaadi küpsised


Krõbedad apelsinikoorega maitsestatud šokolaadi-pähkliküpsised on nii maitsvad, et neid tuleks lausa topeltports teha :) Kui piparkookidest isu täis söödud ja tahaks midagi erilist proovida, siis soovitan kindlasti neid küpsiseid teha.

35 tk

100 g võid
1 1/4 dl suhkrut
1 1/4 dl fariinsuhkrut
100 g tumedat šokolaadi
1 apelsini riivitud koor
1 muna
1 tl vaniljesuhkrut
5 dl jahu
3/4 tl soodat
näpuotsatäis soola
1 dl mandlilaaste
0,5 dl purustatud metspähkleid

Vahusta toasoe või suhkrutega kohevaks, lisa muna, riivitud apelsinikoor ja vaniljesuhkur. Sulata šokolaad kuumaveevannil ja lisa taignale. Sega jahu soodaga, puista juurde pisut soola ja pähklid. Lisa jahusegu muna-šokolaadivahule ning sega ühtlaseks taignaks. Kõike seda on hästi mugav köögikombainiga teha :)
Kata küpsetusplaat küpsetuspaberiga, veereta pallikesed ning pane need piisava vahega küpsetusplaadile. Küpseta 180 kraadi juures 8-10 minutit. Hoia silm peal, et liigselt ei pruunistuks!

esmaspäev, 7. detsember 2009

Lasanje šampinjoni-hakklihakastmega




Nädalavahetusest oli järel umbes pool karpi šampinjone mis lausa ootasid, et neist täna mingi söök valmistataks. Õnneks leidus külmkapis ka kanahakkliha ja pastakastet ning tekkiski hea mõte lasanjet teha. Meie lapsed ju tegelikult seeni ei söö, aga mul õnnestus need šampinjonid siin roas nii hästi ära peita, et kumbki ei osanud isegi kahtlustada nende olemasolu :)) Tõeliselt hea lasanje!

4-le

12 lasanjeplaati
Hakklihakaste:
300 g kanahakkliha
100 g šampinjone
0,5 purki Felix´i Pepperoni & Garlic pastakastet
1 sibul
2 dl keedetud vett
SM puljongimaitseainet
soola
pipart
peterselli
Juustukaste:
0,5 l  piima
1 dl piima + 1,5 sl jahu
1 puljongikuubik
100 g Merevaigu sulajuustu
50 g riivjuustu
Peale raputamiseks:
50-100 g juustu

Tükelda sibul ja šampinjonid väikesteks kuubikuteks ning prae mõni minut pannil õlis. Tõsta siis kõrvale ja prae pannil hakkliha. Valimis hakklihale lisa sibula-seenesegu, pastakaste, kuum vesi  ning hauta 10-15 minutit. Maitsesta kaste ja tõsta siis pliidilt.
Juustukastme tegemiseks kuumuta 0,5 l piima peaaegu keemiseni ning lisa siis puljongikuubik ja  jahuga korralikult segatud 1 dl piima. Sega vispliga, et ei tekiks tükke. Nüüd lisa sulajuust ning tõsta paksenenud kaste pliidilt. Viimasena sega juurde riivitud juust.
Võta klaasist lasanjevorm ning tõsta põhja üks kulbitäis juustukastet. Aseta peale 3 lasanjeplaati, kata pealt 1/3 hakklihakastmega ja juustukastmega, korda nii veel kolm kihti. Viimaseks kihiks lao lasanjeplaadid ja vala üle järelejäänud juustukastmega. Kata vorm fooliumiga ning küpseta 200 kraadises ahjus 40-50 minutit, kuni lasanjeplaadid on pehmenenud. Eemalda foolium, raputa peale riivjuust ja küpseta veel 5 minutit. Enne serveerimist lase lasanjel 10 minutit jahtuda.

pühapäev, 6. detsember 2009

Mustikapirukas hapukoorekattega


Hea retsept juhuks, kui tekib ootamatu koogiisu, aga midagi keerulist ei viitsi teha. Nisukliide asemel võib kasutada ka kaerahelbeid või kaerakliisid.

Põhi:
100 g võid
0,75 dl suhkrut
1 muna
2 dl jahu
1 dl nisukliisid
1 tl küpsetuspulbrit
Täidis:
3 dl mustikaid
1 sl tärklist
Kate:
2,5 dl hapukoort
1 muna
0,75 dl suhkrut

Vahusta toasoe või suhkruga, lisa muna, küpsetuspulbriga segatud jahu ja nisukliid. Vala taigen võitatud 24 cm, läbimõõduga pirukavormi või lahtikäivasse koogivormi. Sega (külmutatud) mustikad tärklisega ja kalla taignale. Vahusta muna suhkruga, sega juurde hapukoor ning tõsta ühtlaselt mustikate peale. Küpseta 200 kraadises ahjus 25-30 minutit.

Seafilee-šampinjonihautis sinepikastmega


Selle hautise puhul ei pea koostiosi lisades retseptis näpuga järge ajama, vaid kõiki aineid võib panna täpselt enda maitse järgi. Valmis roog on mahlane ja liha mõnusalt pehmeks haudunud.

4-le

500 g seafileed
2 punast sibulat
1 suurem küüslauguküüs
0,5 karpi värskeid šampinjone
100 g Merevaigu sulajuustu
2 sl teralist sinepit (Põltsamaa Inglise sinep)
u. 5 dl köögiviljapuljongit

Lõika liha õhukesteks viiludeks ja viilud omakorda 3-ks. Koori ja haki sibulad, purusta küüslauguküüs ja haki seened. Kuumuta pannil õli ning prae sibulaid ja purustatud küüslauku paar minutit. Tõsta need siis suuremale  hautamiseks sobivale pannile. Järgmisena prae õlis šampinjoniviilud ning tõsta ka need sibula-küüslaugu juurde. Viimasena pruunista pannil  lihaviilud ning lisa siis seente ja sibula-küüslaugu juurde. Kalla peale nii palju puljongit, et kõik oleks kaetud ja lõpuks lisa sulajuust ja sinep. Hauta keskmisel kuumusel kaanega kaetult umbes 30-40 minutit, kuni liha on mõnusalt pehme ja kaste paksenenud. Vajadusel maitsesta veel soola-pipraga. Paku kõrvale kartuliputru või riisi.

teisipäev, 1. detsember 2009

Soe kana-kuskussi salat parmesani-sinepikastmega


Tuntavalt küüslaugune ja toitev kana-kuskussisalat erineb sellepoolest, et seda serveeritakse soojalt. Valmistamine on küll veidi rohkem aeganõudev, kuid kanafilee võib juba hommikul või eelmisel õhtul marinaadi panna  ning ka kastme saab varem valmis teha ja serveerimiseni külmkapis hoida. Retsept pärineb  Oma Maitse ajakirjast, kuid on saanud mõned minupoolsed muudatused.

4-le

1 suurem kanafilee
0,5 dl oliivõli
0,5 sidruni mahl
1 küüslauguküüs
natuke sidrunipipart
Kaste:
1 dl riivitud parmesani
1,5,sl inglise sinepit
2 dl hapukoort
1 dl majoneesi
2 küüslauguküünt
1 sl sidrunimahla
sojakastet
Kuskuss:
2 dl kuskussi
1 sl võid
1 sl kuivatatud basiilikut
3 dl köögiviljapuljongit
Lisandiks:
2 viilu röstsaia
1 sl oliivõli
parmesanilaaste
2 suurt tomatit või 200 g kirsstomateid

Marinaadi valmistamiseks purusta küüslauguküüs, sega kausis oliivõli ja sidrunimahlaga ning aseta sinna kanafilee, raputa juurde natuke sidrunipipart. Hoia marinaadis 3 tundi kuni üleöö.
Kastme jaoks sega kausis sinep, hapukoor ja majonees. Lisa purustatud küüslauguküüned, sidrunimahl, riivitud parmesan ja maitsesta sojakastmega. Hoia serveerimiseni külmkapis.
Sulata potis või ja kuumuta kuskussi mõni minut. Lisa purustatud küüslauguküüs, basiilik ja puljong ning keeda 5 minutit. Tõsta pott tulelt, kata kaanega ja lase 10 minutit kuskussil paisuda.
Lõika röstsaiadel koorik ära ning haki saiad kuubikuteks, nirista peale oliivõli ja küpseta 200 kraadises ahjus u. 5-10 minutit, ehk kuni saiakuubikud on kuldsed.
Kuumuta panni õli ning prae marineeritud kanafilee küpseks, valmis fileele maitsesta soolaga. Soovitan kanafilee enne küpsetamist pooleks lõigata, nii küpseb see kiiremini ja ei jää keskelt toores.
Ja ongi aeg salatikomponendid ühendada: aseta serveerimisalusele kuskuss, jaota peale salatikaste ja tükeldatud tomatid. Lõika kanafilee viiludeks ning tõsta salatile. Kõige peale puista parmesanilaastud ja saiakrutoonid ning serveeri kohe.

Tšilline kookose-kanakarri


Mõnus vürtsikas wokroog, mis aitab eemale peletada nii koledast ilmast põhjustatud sügismasenduse, kui ka kõik külmetushaiguste pisikud :)

4-le

1 suurem kanafilee
1 punane sibul
3 küüslauguküünt
3 cm tükk värsket ingverit
1 punane tšillikaun
2 sl sojakastet
1 purk kookospiima
3 sl laimimahla
Serveerimiseks:
keedetud riisi

Lõika kanafilee kuubikuteks, peenesta sibul, küüslaugud, tšilli ja ingver. Kuumuta wokpannil õli ja prae kanafilee peaaegu küpseks, tõsta siis pannilt kaussi. Nüüd kuumuta pannil hakitud sibul, küüslauguküüned, tšilli ja ingver, lisa sojakaste, kookospiim ja paari minuti pärast ka wokitud kanafileed. Hauta mõni minut ja viimasena lisa laimimahl. Vajadusel maitsesta veel sojakastmega. Serveeri keedetud riisiga.

laupäev, 28. november 2009

Tumeda šokolaadi-espressotort


Nagu juba eelnevatest postitustes mainitud sai, on viimased nädalad väga pidude ja sünnipäevaderohked olnud. Neljapäeval oli sünnipäev minu armasal õel Kerstil ja see tort saigi temale tehtud. Kahjuks pole ta küll eriline magusasõber, aga ma tean et talle meeldib vahel harva tumeda šokolaadiga maiustada :)) Nii see tort siis maitseski - natuke šokolaadine ja natuke kohvine, taustaks mahe kohupiimakreem.

10-12-le

Põhi:
180 g šokolaadiküpsiseid
75 g võid
Täidis:
300 g kakaokohupiimapastat
4 dl vahukoort
1 dl 20% hapukoort
1 dl suhkrut
0,5 tl vanillsuhkrut
50 g tumedat šokolaadi
1 dl espressot
4 tl želatiinipulbrit ja 4 sl vett
Kaunistamiseks:
vahukoort
tumedat šokolaadi

Purusta küpsised ja sega sulavõiga. Kata 24 cm lahtikäiva koogivormi põhi ja küljed küpsetuspaberiga. Suru küpsisesegu vormi põhja.
Vahusta vahukoor suhkruga. Sega kohupiimapasta hulka riivitud šokolaad, vanillsuhkur ja kohv. Paisuta želatiin külmas vees ja sulata siis kuumaveevannil. Nirista želatiin kohupiimakreemi hulka ja viimasena sega õrnalt juurde vahukoor. Vala täidis küpsisepõhjale ja hoia 3 tundi kuni üleöö külmas. Kaunista vahukoore ja šokolaadiga.

Valge šokolaadi-vaarika juustutort


Vaarikatega toorjuustutordi tegin eelmisel nädalavahetusel oma kalli mehe sünnipäevaks. Retsepti vaadates võib esialgu tunduda, et tegu on ühe pika ja keerulise retseptiga. Nii see muidugi pole, sest koostisosad on vaja ainult kokku segada ja küpsetamisaega jälgida. Nagu kõik küpsetatud juustutordid, maitseb ka see tort kõige paremini alles järgmisel päeval.

Põhi:
180 g šokolaadiküpsiseid (Selga või Kalev)
75 g võid
2 spl purustatud mandleid
Täidis:
300 g toorjuustu (Farmi)
1 dl 20% hapukoort
1,5 dl suhkrut
2 muna
1 laimi riivitud koor
2,5 dl vaarikaid (sügavkülmast)
Kate:
3 dl 20% hapukoort
50 g valget šokolaadi
3 sl suhkrut
Kaunistamiseks:
50 g valget ja tumedat šokolaadi
vaarikaid (sügavkülmast)

Purusta küpsised, sega need  mandlite ja sulavõiga. Kata 24 cm lahtikäiva koogivormi põhi ja ääred küpsetuspaberiga (koogivormi ääred määri kergelt või või margariiniga ja vajuta  siis küpsetuspaberist ribad sinna külge). Küpseta tordipõhja 175 kraadises ahjus 5 minutit.
Täidise jaoks vahusta omavahel toasoe toorjuust, suhkur, munad ja riivitud laimikoor. Sega juurde vaarikad ja vala täidis tordipõhjale. Küpseta 30 minutit.
Katte tegemiseks sega hapukoor suhkruga ja lisa sulatatud valge šokolaad. Vala segu tordile ja küpseta veel 15-20 minutit.
Lase tordil jahtuda ja hoia järgmise päevani külmkapis. Enne serveerimist kaunista šokolaadilaastude ja vaarikatega.

esmaspäev, 23. november 2009

Miniröstsaiad krabi-mangokreemiga


Viimasel ajal on meil peaaegu et igal nädalavahetusel mingi pidu või sünnipäev olnud ja olen oma külalisi mitmete uute retseptide järgi valmistatud suupistetega üllatanud. See retsept sündis tegelikult juhuslikult ja kõigest pool tundi enne külaliste saabumist. Kergelt teravamaitseline mangokaste täiendab väga hästi krabimaitset ja sinepiseemnetega mahe inglise sinep annab täidisekreemile ilusa värvi.

24 tk

24 miniröstsaia
1 pk krabipulki
2 keedetud muna
1 spl Inglise sinepit
soola
0,5 - 1 dl mangotšatnit vm. teravat mangokastet

Purusta krabipulgad ja keedetud munad minilõikuris, lisa sinep ja nii palju mangokastet, et tekiks kreemjas segu. Maitsesta vajadusel soolaga. Aseta röstsaiad serveerimisalusele ja täida tordipritsi abil kreemiga.

laupäev, 21. november 2009

Croissant suitsulõhekreemiga


Jällegi ühed mõnusad suupisted minu lemmik algmaterjalist - lehttaignast. Tänu kreemjale täidisele on need saiakesed pehmed ja maitsvad nii soojalt kui külmalt.

0,5 pk (250 g) pärmi-lehttainast
100 g külmsuitsulõhet
0,5 tl mädarõigast
1 spl laimi- või sidrunimahla
0,5 sibulat
4 spl majoneesi


Lõika külmsuitsulõhe ja sibul  väikesteks tükkideks, lisa mädarõigas, laimimahl ja niipalju majoneesi, et segu oleks kreemjas. Rulli lehttaigen õhukeseks. Mina kasutasin tegelikult 500 g tainast, ülejäänud taignast tegin singi-juustu croissant´e. Lõika taigen u. 20 cm ribadeks ja  ribad omakorda kolmnurkadeks. Täida taignakolmnurgad lõhekreemiga ning keera laiemast otsast alates rulli. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadi juures 10 minutit. 

teisipäev, 17. november 2009

Vaarika-vaniljekreemi kook


Selle koogi retsepti leidsin jällegi Oma Maitse ajakirjast ja kuna pilt nägi nii isuäratav välja ja ka valmistamine ei tundunud üle jõu käiv, siis otsustasin järgi proovida. Retseptis oli tegelikult kasutatud värskeid maasikaid, aga kuna praegusel aastaajal on nendega pisut kitsas, kasutasin hoopis sügavkülmast leitud vaarikaid. Kook tuli väga hea, kuid soovitan seda enne serveerimist kindlasti vähemalt tund aega külmas hoida, siis jõuab kreem tarduda ja on parem lõigata.

Põhi:
150 g võid
6 spl tuhksuhkrut
2 munakollast
3,5 dl jahu
0,5 tl soola
Kreem:
5 dl piima
1 dl suhkrut
2 spl maisitärklist
2 muna
1 tl vanillsuhkrut
vaarikaid

Vahusta toasoe või tuhksuhkruga, lisa munakollased, jahu ja sool ning sega ühtlaseks taignaks. Suru taigen 24 cm läbimõõduga küpsetusvormi põhja ja servadele ning küpseta 200 kraadises ahjus 10-15 minutit.
Kreemi jaoks kuumuta kastrulis piim ja suhkur aeg-ajalt segades keemiseni. Klopi tärklis ja munad kausis ühtlaseks ja vala pidevalt segades juurde piim. Vala segu kastrulisse tagasi ja jätka segades kuumutamist, kuni segu pakseneb. Jahuta kreem ja lisa vanillsuhkur. Tõsta kreem jahtunud koogipõhjale ja kata vaarikatega. Hoia enne serveerimist külmas, maitseb hästi ka järgmisel päeval.



kolmapäev, 11. november 2009

Šokolaadi-mandlitrühvlid


Suussulavad mandlimaitselised trühvlid on valmistatud ehtsast tumedast šokolaadist, jahvatatud mandlitest ning maitsestatud konjakiga.

25 tk

175 g tumedat šokolaadi
50 g jahvatatud mandleid
50 g võid
2 spl konjakit
2 spl tuhksuhkrut

Sulata paksupõhjalises potis või ning šokolaad ning sega kuni šokolaad on sulanud. Tõsta pliidilt, lisa jahvatatud mandlid ja tuhksuhkur ning maitsesta konjakiga. Aseta trühvlisegu külmkappi tahenema ning vormi siis kommideks. Trühvleid võid veeretada ka riivitud šokolaadis või mandlijahus. Kui pärast maiustamist trühvleid järgi jääb, siis säilita neid külmkapis.

Võileivatort heeringaga


Tõeliselt hea võileivatort, mis eriti maitseb just meestele. Lihtsatest koostiosadest võileivatort valmib kerge vaevaga, kuid  vajab enne serveerimist vähemalt 4 tundi kuni üleöö külmikus seista, et leivakihid pehmeneksid ning maitsed ühtlustuksid.

1,5 pk vormileiba (18 viilu)
Immutamiseks:
1 dl puljongit
Täidis:
1 pk (240 g) heeringafileed õlis
1 sibul
1 keedetud kartul
2 keedetud muna
400 g 20% hapukoort
2 spl hakitud tilli
soola
sidrunipipart
Kaunistamiseks:
3 dl hapukoore-majoneesi segu
2 keedetud muna
tomatit
kurki

Eemalda leivaviiludelt koorik ja lao vaagnale esimeseks tordikihiks 6 viilu, immuta need puljongiga. Haki heeringafileed, sibul  ja munad väikesteks tükkideks, riivi kartul peene riiviga, lisa hapukoor ning maitsesta hakitud tilli, soola ja sidrunipipraga. Kata esimene kiht leivaviile poole heeringatäidisega, tee samamoodi teine tordikiht ning kata siis ülejäänud 6 leivaviiluga. Aseta võileivatordile tihedalt peale toidukile ja pane järgmise päevani külmkappi. Enne serveerimist kata tort majoneesi-hapukoore seguga ning kaunista kurgiviilude, tomatisektorite ning keedetud munaga.

Kukeseene-fetajuustu-lehttaignarullid

Küpsetasin isadepäevaks lehttaignarulle ning täitsin need seekord kukeseente ja fetajuustuga. Retseptis täpseid koguseid kirja pandud ei ole, sest mul ei tulnud lihtsalt meelde neid mõõta. Juhul, kui kasutada soolaseeni, tuleks feta-ja sinihallitusjuustu lisamisega tagasihoidlikum olla, muidu võib küpsetis liiga soolane tulla.
Maitsesid need aga väga head :)

1 pk lehttainast
Täidis:
kukeseeni (sügavkülmast või soolatud)
sibulat
fetajuustu
natuke sinihallitusjuustu
tilli
jahvatatud musta pipart

Kõigepealt haki sibul ja seened väikesteks tükkideks, prae siis pannil natukese õli sees läbi ja jäta jahtuma. Rulli lehttaigen õhemaks, kata pealt kukeseene-sibula seguga, lisa feta-ja sinihallitusjuustutükid, hakitud till ja puista peale veidi jahvatatud musta pipart. Keera taigen rulli ja lõika u. 2 cm viiludeks. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga, pane peale lehttaignarullid ja küpseta 210 kraadises ahjus u. 7-10 minutit.

kolmapäev, 4. november 2009

Värske salat kirsstomatite ja granaatõunaseemnetega


Väga maitsev ja vitamiiniderohke toorsalat, mille maitse teevad täiuslikuks mahlased kirsstomatid ja granaatõunaseemned.

6-le

0,5 väiksemat (jää)kapsapead
0,5 pikka kurki
0,5 karpi kirsstomateid
0,5 granaatõuna seemneid
head oliivõli nt. Torres Silencio
pisut sidrunimahla

Lõika kapsast õhukesed ribad (mugav on seda teha köögikombainis), lõika kurk viiludeks, tükelda tomatid neljaks. Aseta kõik koostisosad ilusasse suurde salatikaussi, puista üle peotäie granaatõunaseemnetega, nirista peale oliivõli ja sidrunimahla.

Ahjulõhe sinihallitusjuustuga


Lõhe ja sinihallitusjuustu kombinatsioon võib esmapilgul kummaline tunduda ja seda retsepti Oma Maitses piidlesin ma ikka päris kaua, enne kui otsustasin järgi teha. Tulemus oli aga üllatavalt hea ja sinihallitusjuustu maitse ei jää üldsegi domineerima, vaid pigem täiendab ja sobib väga hästi lõhega. Retseptis oli tegelikult ette nähtud ka ananassitükkide lisamine, aga ma jätsin selle välja, sest lapsed oleksid nagunii nina kirtsutanud ja välja nokkinud.

4-le

600-800 g lõhefileed
2 dl 20% hapukoort
100 g sinihallitusjuustu
jahvatatud meresoola
sidrunipipart

Lõika lõhefilee 4-ks tükiks ja aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuvormi. Maitsesta kala jahvatatud meresoola ja sidrunipipraga. Pudenda sinihallitusjuust hapukoore hulka ja jaota segu lõhetükkidele. Küpseta 200 kraadises ahjus 15 minutit. Serveeri värske salatiga.

Šokolaadimuffinid


Küpsetasin lastele eelmisel nädalavahetusel Kersti juures toimunud Halloweeni peo jaoks šokolaadimuffineid. Ja et küpsetised võimalikult teemakohased välja näeksid, kaunistasin need pealt ämblikuvõrgumustriga. Retsepti leidsin 100Rooga Muffinid2 raamatust ja nagu ikka, tegin mõned täiendused. Tegelikult oleksin võinud neid muffineid isegi 24 tk teha, sest esimese paari minuti jooksul olid kõik juba söödud :)

12 tk.

50 g tumedat šokolaadi
80 g võid
1 spl piima
2,5 dl jahu
0,5 dl nisukliisid
1 tl söögisoodat
1 tl küpsetuspulbrit
1 dl fariinsuhkrut
0,5 dl suhkrut
1 muna
1,5 dl hapukoort
Glasuur:
50 g tumedat šokolaadi
50 g valget šokolaadi

Pane potti või, piim ja tükeldatud šokolaad. Sulata segades ja jäta siis jahtuma. Sega omavahel kuivained. Sega hapukoor lahtiklopitud munaga, lisa jahusegu ja šokolaadisegu. NB! Sega tainast vaid niipalju, et koostisosad omavahel seguneks. Määri muffinipesad kergelt toiduõliga ning puista üle veidikese mannaga, siis tulevad muffinid pärast ilusasti vormist välja. Võid kasutada ka pabervorme, aga minu kogemuse põhjal jääb enamik muffinist siis paberi külge kinni :(. Küpseta 200 kraadises ahjus 15 minutit.
Glasuuri jaoks sulata eraldi valge ja tume šokolaad. Tõsta 8-le muffinile lusikaga tumedat šokolaadi ning aja laiali. Valge šokolaad vala küpsetuspaberist keeratud tuutu sisse ning joonista tumeda šokolaadi peale 3 ringi. Tõmba hambatikuga muffinite keskelt äärte poole triibud, nii et tekib äblikuvõrgumuster. Ülejäänud muffinitele joonista valge šokolaadiga ämblikud.

pühapäev, 1. november 2009

Hennessy-kohvi juustutort


Selle hõrgu, mõrkjas-magusa ja kreemise toorjuustutordi tegin enda sünnipäevaks, mida tähistasime eelmisel laupäeval. Kuna ma pole tegelikult üldse magusasõber, vaid pean ennast täielikuks soolaste suupistete fänniks, siis otsisin meelepärast  retsepti päris kaua. Pärineb see ühest Pere ja Kodu retseptilisast, aga tegin päris palju muudatusi ja kokkuvõtteks võiks öelda, et maitses väga-väga hea :))


Põhi:
1 pk (180 g) Selga või Kalevi šokolaadiküpsiseid
1 spl purustatud mandleid
1 tl fariinsuhkrut
75 g võid
Täidis:
2 dl 10% rõõska koort
2 spl jahvatatud kohvi
3 pk (450 ml) Farmi toorjuustu
2 dl vahukoort
2 dl fariinsuhkrut
2 spl želatiini
6 spl vett
4 spl Hennessy vm. konjakit
1 tl vaniljesuhkrut
Kate:
2 dl vahukoort
kakaopulbrit
šokolaadikaunistusi

Purusta küpsised ning mandlid, lisa fariinsuhkur ning sulavõi. Kata lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga ja suru küpsisesegu vormi põhja.
Vala kohvikoor ning kohvipuru potti ning kuumuta keemiseni. Tõsta pliidilt, kata pott kaanega ja lase 15 minutit tõmmata ja  kurna siis kohvipaks välja.  Pane želatiin vette paisuma ning sulata siis veevannil. Vahusta toorjuust fariinsuhkruga, lisa konjak, koorekohv ja nirista juurde želatiin. Viimasena sega õrnalt juurde vahustatud vahukoor. Maitsesta kreem vaniljesuhkruga. Vala täidisekreem küpsisepõhjale ja pane külmkappi tarduma. Järgmisel päeval kata tort vahukoorega ning kaunista kakaopulbriga ja šokolaadikilega dekoreeritud šokolaadiga.

reede, 30. oktoober 2009

Lehttaigna-seenerullid


Pidasin eelmisel nädalavahetusel oma sünnipäeva ja et oli põhjust taas oma külalisi hea ja paremaga üllatada, siis tegin seekord hästi palju erinevaid suupisteid. Lehttaigna-seenerullid maitsesid väga head, kuid nagu lehttaigna-küpsetistega ikka, tuleks need kindlasti valmistada samal päeval kui serveerite.

1 pk pärmi-lehttainast (või lehttainast)
0,5 l soolaseeni
100 g Merevaigu sulajuustu
100 g singikuubikuid (Nõo pitsakate on väga hea)
100 g riivitud juustu

Haki soolaseened väiksemateks tükkideks. Rulli lehttainas ristküliku-kujuliseks ja määri peale Merevaigu sulajuust. Puista taignale teised komponendid ja keera pikemast küljest rulli. Kui tahad väiksemaid seenerulle, siis lõika taigen keskelt pooleks ja tee 2 rulli. Lao rullid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadises ahjus 10-15 minutit.

esmaspäev, 26. oktoober 2009

Lehttaigna korvikesed singi-juustu täidisega


Lehttaignaga saab igasuguseid huvitavaid suupisteid teha ja seekord mõtlesingi kasutada oma väikeste muffinite vormi. Korvikesed tulevad just paraja suurusega, et oleks mugav paari ampsuga süüa. Täidises võib muidugi kasutada ka sinihallitusjuustu, aga kuna kõik minu külalised seda ei söö, siis tegin seekord tavalise riivjuustuga.

24 tk

500 g pärmi-lehttainast
150 g singikuubikuid
2 dl riivjuustu
1,5 dl hapukoort
2 muna
1 tl jahu
0,5 tl soola

Täidise jaoks klopi lahti munad, lisa hapukoor, jahu ja sool. Puista juurde singikuubikud ja riivjuust. Rulli lehttaigen õhukeseks ja lõika 7x7 cm ruudud. Pane taignaruudud 24-auguga metallist  muffinivormi (vormi ei pea määrima) ja aseta igasse taignakorvi täidis. Küpseta 200 kraadises ahjus kuni lehttaigen on krõbe ja täidis hüübinud (u. 10 minutit).

Juustuküpsised


Kiirelt valmivad krõbedad juustuküpsised valmivad vaid kolmest komponendist, seega on need ideaalsed suupisted ootamatute külaliste kostitamiseks. Retsept pärineb Nami-Namist.

1 plaaditäis

75 g võid
100 g jahu
100 g riivjuustu
veidi vett
soola
paprikapulbrit

Sega või, jahu, riivjuust, sool ja paprikapulber taignaks ning lisa vajadusel natuke vett, et tekiks rullitav taignapall. Pane taigen veidikesesks külmkappi, rulli siis jahusel laual õhukeseks ning lõika välja küpsised. Küpseta 200 kraadi juures 4-5 minutit ja jälgi, et küpsised ei pruunistuks, sest siis muutub juust kibedaks.

neljapäev, 15. oktoober 2009

Tšilli-hakklihatäidisega pannkoogid

Hoolimata nimest pole see roog sugugi mitte suudpõletavalt tšilline, vaid ainult kergelt vürtsika alatooniga. Lihtsalt toitudele nimede väljamõtlemisega tekib vahel juba raskusi :)
Tavapärase rullikeeramise asemel ladusin pannkoogid täidisega kihiti ümmargusse ahjuvormi ja serveerides lõikasin lahti nagu tordi. Igatahes väga maitsev oli.

4-le

Tainas:
2 muna
2 dl jahu
3,5 dl piima
soola
2 spl õli või sulavõid
Täidis:
300 g kanahakkliha
1 väiksem porgand
1 väiksem sibul
1 küüslauguküüs
3 spl tšillikastet
1 dl 10% hapukoort
sojakastet
Vahele ja peale:
2 dl riivjuustu
1 tomat
paar petersellioksa

Vispelda munad, jahu, piim, sool ja õli ühtlaseks taignaks. Küpseta kuumal pannil 5 ülepannikooki. Täidise jaoks riivi peene riiviga porgand, haki sibul ning purusta küüslauguküüs. Pruunista pannil hakkliha, lisa porgand, sibul ja küüslauk ja kuumuta veidi. Lisa tšillikaste ja hapukoor. Kui hakklihasegu on liiga paks, lisa veidi vett. Maitsesta sojakastmega.
Aseta ümmargusse ahjuvormi esimene pannkook, kata 1/4 täidisega ja raputa peale veidi riivjuustu, tee samamoodi veel  3 kihti. Viimaseks kihiks jääb 5. pannkook, riivitud juust ja viilutatud tomat. Küpseta 200 kraadises ahjus 8-10 minutit, kuni juust on sulanud. Kaunista peterselliga.

teisipäev, 13. oktoober 2009

Kookoshelbeküpsised


Krõbedad ja pehme sisuga kookoshelbeküpsised maitsevad eelkõige Raffaello sõpradele ja ka valmistada on neid imelihtne.

50 tk.

3 munavalget
30 g võid
1 dl suhkrut
1 dl tuhksuhkrut
150 g kookoshelbeid

Taigna valmistamiseks pane kõik koostisosad potti ning kuumuta kuni või on sulanud, sega ühtlaseks taignaks ning tõsta kahe teelusika abil väiksesed pallikesed küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadises ahjus u. 10 minutit.

neljapäev, 8. oktoober 2009

Punschrulle


Ehk siis eesti keeles punširullid? Igatahes tõlkimata kujul kõlab nende martsipanikattega rummimaitselise täidisega rullide nimi kuidagi ilusamalt. Tegemist on hästi maitsvate ja magusate koogikestega, mida ma esmakordselt Rootsis proovida sain ja sealt neid ka paar karpi koju kaasa ostsime. Eestis olen neid müügil näinud Statoilis a´la 15 kr. tükk, mis on minu arvates nagu liiga kallis hind. Seetõttu tekkiski mul mõte proovida neid ise teha, aga kuna kuskilt retsepti ei leidnud, siis mõtlesin selle ise välja ja tuleb tunistada ,et maitsesid täpselt nagu originaalid :)

10 tk

100 g rohelist martispani (või martispani ja rohelist toiduvärvi)
0,5dl magusat kondenspiima (seda õiget, sinise-valgega purgis!)
80g (1/2 pakki) Kalevi šokolaadiküpsiseid
1 tl Malibu rummi (sobib ka tavaline hele rumm)
100 g sulatatud tumedat šokolaadi

Valmistamine iseenesest lihtne: jahvata küpsised pulbriks, sega kondenspiima ja rummiga. Rulli martispan õhukeseks pikaks ribaks (u. 6cm laiuseks) ja lõika ääred ilusasti sirgeks. Veereta rullimisalusel käte abil küpsisetäidis pikaks vorstiks (läbimõõdult u. 2 cm) ja aseta see martispani peale ning keera martsipan selle ümber rulli. Pakki rull toidukilesse ja hoia pool tundi külmkapis. Lõika rull 10-ks ja kasta iga tükk mõlema otsaga sulašokolaadi. Aseta küpsetuspaberile tahkuma. Säilita rulle külmkapis. Serveeri neid tassikese kange kohvi või kuiva vahuveiniga. Kogus tundub küll väike, aga uskuge mind, keegi korraga üle 1-2 neid ära ei söö.

kolmapäev, 7. oktoober 2009

Kanapilaff ahjupotis


Maitsva kanapilaffi valmistamine on kiire ja lihtne, sest roog valmib ahjus ise.  Hea on siin pilafis kasutada just maitsestatud või marinaadis kanakoibi, siis nõuavad ettevalmistused veelgi vähem aega.

6-le

6 punases marinaadis broilerikoiba
1 porgand
1 sibul
4 dl pudruriisi
8 dl kanapuljongit
1 tl paprikapulbrit
1 dl tomatipüreed või ketšupit
soola
pipart

Tükelda porgand ja sibul ning kui viitsimist on, siis võiks need pannil läbi praadida, sest nii omandavad köögiviljad parema maitse. Puista riis ahjupotti, lisa kuum puljong, sibul, porgand, paprikapulber, tomatipüree ja sega kõik läbi. Peale aseta kanakoivad ja kata pott kaanega. Küpseta 200 kraadises ahjus u. 40 minutit, ehk kuni riis on valmis. Vajadusel maitsesta veel soola ja pipraga.

pühapäev, 4. oktoober 2009

Tortillarullid




Vahelduseks lavašširullidele proovisin  teha tortillarulle ja tulemus meeldis mulle isegi rohkem. Täidises kasutasin kanahakkliha, sest mõte neid rulle teha tekkis alles õhtul ja ma ei viitsinud enam poodi minna, et kanafileed osta. Ega suurt vahet vist polegi, kumba neist täidiseks kasutada, rullid tulevad ikkagi maitsvad. Vürtsikama maitse saamiseks lisasin toorjuustule marineeritud jalopenosid, nii et kellele teravad maitsed ei meeldi võib selle asemel hoopis värsket paprikat kasutada.

12 tk

2 tortillat
1 kanafilee või 150 g kanahakkliha
1 tl SM tacomaitseainet
100 g maitsestamata toorjuustu
1 spl hakitud punast sibulat
1 spl hakitud marineeritud jalopenosid
soola

Prae kuumal pannil tükeldatud kanafilee või kanahakkliha ning maitsesta tacomaitseainega. Sega maitsestamata toorjuust hakitud sibula ja jalopenoga. Määri tortilladele toorjuustusegu ning kata kanafileega. Keera tortillad tihedalt rulli, pane ümber toidukile ning aseta u. 30 minutiks külmkappi. Serveerimiseks lõika rullid sobiva suurusega tükkideks ning aseta iga rulli sisse kurgiviiluga kaunistatud suupistetikk.

Tortillatšipsid jalopenodipiga


Mõnus terav tex-mex suupiste. Kui varasemad kokkupuuted jalopeno ja tšillipipraga puuduvad, siis võiks neid vähem lisada või tšilli üldse panemata jätta. Meile teravad maitsed meeldivad ning purk marineeritud jalopenoviiludega on kogu aeg külmkapis ja kasutusel.

4-le

2 tortillat
soola
jahvatatud tšillipipart
2 dl maitsestamata jogurtit
1 spl hakitud marineeritud jalopenot
2 spl hakitud värsket kurki
soola

Lõika tortillad väiksemateks tükkideks, raputa peale pisut soola ja tšillipipart ning küpseta 200 kraadises ahjus 3-4 minutit. Dipikastme jaoks sega maitsestamata jogurt hakitud jalopeno ja värske kurgiga ning maitsesta soolaga.

neljapäev, 1. oktoober 2009

Apelsini-kanasalat


Salat, mis teeb meele rõõmsaks ja ei koorma liigselt kõhtu.

2-le

1 suitsukanakints
2 väikest tomatit
0,5 potti Frillice vm. salatit
1 suur apelsin
4 spl 10% maitsestamata jogurtit
0,5 pikka kurki
soola
pipart

Rebi jääsalat väiksemateks tükkideks ja jaota kahele taldrikule. Lõika suitsukana ribadeks ning pane jääsalati peale. Kastme jaoks tükelda kurk, sega maitsestamata jogurtiga ja maitsesta soolaga. Lõika apelsinist 2 viilu, aseta need mõlemale taldrikule kaunistuseks, ülejäänud apelsin fileeri ja lisa koos viilutatud tomatiga salatile. Puista üle jahvatatud musta pipraga. Joogiks sobib hästi üks mõnus kihisev Prosecco.

Mulgipuder


Ehk kartuli-tangupuder. Kartuli-tangupuder on  üks selline lihtne ja mugav toit, mis ennast ise ahjupotis valmis küpsetab. Muidugi saab seda ka tavalises potis ja pliidipeal valmistada, aga minu kogemus ütleb, et ahjupotis tuleb palju maitsvam. Muideks,  olen panud tähele, et väga paljudes söögikohtades ei osata mulgiputru üldse õigesti valmistada. Tihtilugu tehakse lihtsalt vesine kartulipuder ja lisatakse valmiskeedetud tangud juurde, aga no see pole ju mulgipuder vaid kartulipuder tangudega ja maitsest on kohe aru saada, et tegemist pole õige asjaga.

4-le

1 kg kartuleid
u. 1 l vett
1,5 dl odratangu
soola
Lisandiks:
2 sibulat
300 g suitsutatud seakülge (või peekonit)
võid

Koori kartulid, tükelda väiksemaks ja aseta ahjupotti. Vala peale vesi, puista juurde sool ja pestud ning nõrutatud tangud. NB! Ära sega, tangud peavad olema kartulite peal, muidu kõrbevad potipõhja kinni!
Pane ahjupotile kaas peale ja aseta 200 kraadisesse ahju küpsema. Orienteeruv valmimisaeg on u. 40 minutit.
Tõsta ahjupott pliidile või kuumaalusele ning sega puder puulusikaga või pudrunuiaga ühtlaseks. Vajadusel maitsesta veel soolaga.
Kuumuta pann ning prae seal sealihaviilud, lisa sibularõngad ja pruunista veidi. Serveerimisel pane pudrule võisilm ja tõsta juurde praeliha ning -sibul. Joogiks sobib kõrvale külm piim.

esmaspäev, 28. september 2009

Seenekattega ahjusaiad


Ma olen vist juba korduvalt maininud, et mulle hirmsasti meeldivad seened ja seenetoidud. Ja vot siin on nüüd jällegi üks tõeliselt õnnestunud katsetus, mille võiks taas suupistete alla liigitada. Kuna ma tegin neid ahjusaiu katse-eksitus meetodil, siis on siia kirja pandud umbes-täpsed kogused. Aga ma luban, et teen neid lähiajal veel ja siis lisan siia ka õiged kogused.

2-le

2 täisteraröstsaia viilu
u. 2 dl kupatatud seeni (minul olid tõmmuriisikad)
0,5 sibulat
25 g sinihallitusjuustu
u. 0,5 dl 35% rõõska koort
pipart
õli
Pealeraputamiseks:
25 g sinihallitusjuustu

Kuumuta pannil õlis hakitud sibul ja lisa hakitud seened. Kuumuta veidi, lisa siis hulka rõõsk koor ja riivitud või murendatud sinihallitusjuust, sega ja maitsesta pipraga ning tõsta pann pliidilt. Poolita saiad diagonaalis ja kata seeneseguga, puista üle sinihallitusjuustuga ja küpseta 200 kraadises ahjus u. 5 minutit. Paku soojalt ja rüüpa kõrvale head veini :)

Tatrapuder


Tatrapudru retsepti lisan ma siia eelkõige enda pärast. Nimelt ununeb mul alati ära, et kui palju peaks tatart ja kui palju vett panema. Õnneks on retsept üleval ka Nami-Nami retseptikogus ja sealt pärinebki alljärgnev juhis:

2-3-le

2 dl tatratangu
1 spl võid
5 dl keeva vett
soola
Serveerimiseks:
võid
külma piima

Sulata potis või ja kuumuta selles tatratangu u. 3-4 minutit. Nüüd lisa keev vesi (NB! Ole ettevaatlik kuuma auruga!)ja sool. Keera tuli vaiksemaks ja hauta kaanega kaetult u. 20 minutit. Serveerimisel lisa pudrule võisilm ja joo kõrvale piima või paku hoopis praelisandina ja toorsalatiga.

reede, 25. september 2009

Panna cotta mojito-maasikatega


Selle superhea magustoidu valmistamine pole üldse aeganõudev ega keeruline. Maitse on aga mõnus kreemine ja sobib imehästi koos hapukate mojito-maasikatega.

10-le

5 dl 35% rõõska koort
5 dl maasikajogurtit
1 dl suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
20 g želatiini
Mojito-maasikad:
5 dl külmutatud maasikaid
1 laimi mahl ja riivitud koor
0,5 dl tuhksuhkrut

Paisuta želatiin 0,5 dl külmas vees ja sulata siis kuumaveevannis. Kuumuta vahukoor koos suhkru ja vanillsuhkruga keemiseni ja tõsta  pliidilt. Lisa jogurt ja želatiinilahus. Tõsta magustoit pokaalidesse ja aseta vähemalt 2 tunniks külmkappi tarretuma.
Sega poolsulanud maasikad laimimahla, riivitud laimikoore ja tuhksuhkruga ning tõsta külmkappi maitsestuma. Enne serveerimist tõsta igale magustoidule peale mõned maasikad ja siirup.

Mango-Daiquiri


Katsetasime ükspäev põnevaid kokteiliretsepte ja minu lemmikuks osutus Mango-Daiquiri. Täitsa hea vaheldus Mojito´le ja Cuba Libre´le.

4 cl valget rummi
1 cl fariinsuhkrut
1,5 cl laimimahla
4 cl mangopüreed

Mangopüree tegemiseks kasutasin mangokonservi ja püreestasin siirupist nõrutatud mangoviilud saumikseriga.
Mõõda šeikerisse rumm, fariinsuhkur, laimimahl ja mangopüree ning raputa segamini. Vala kokteil martiiniklaasi ja kaunista laimikoore või mangoviiluga.

Suitsukanatort


Selle võileivatordi puhul on tegemist tõeliselt kiiresti valmiva peolauahõrgutisega. Sega ainult tükeldatud ained kokku ja pane külmkappi tarretuma. Retsept pärineb Oma Maitse ajakirjast, kuid nagu ikka, on siin mõned minupoolsed muudatused.

2 suitsukanakoiba või kintsu
1 pikk kurk
5 dl 10% hapukoort (või hapukoore-majoneesi segu)
5-6 viilu leiba
sojakastet
soola
pipart
tilli
20 g želatiini (1 spl e. 15 ml = 9 g želatiini)

Eemalda suitsukanalt nahk ja lõika liha väikesteks tükkideks. Haki ka kurk ja koorikuta leivaviilud kuubikuteks ning aseta kõik kaussi. Maitsesta hapukoor sojakastme, soola ja pipraga ning lisa hakitud till. Paisuta želatiin 2 spl veega ja sulata siis kuumaveevannis. Lisa želatiinilahus hapukoorele, sega kõik omavahel kokku ja kalla vormi. Mina kasutasin Tupperware päevalillevormi, aga loomulikult sobib mistahes muu vorm.
Lase tarduda vähemalt 3-4 tundi.

kolmapäev, 23. september 2009

Pärmitaignapirukad


Pärmitaignaga polnud ma päris tükk aega sinasõber. Tarkadest kokaraamatutest antud juhiste järgi tulid minu küpsetised ikka kuidagi kuivad ja maitsetud ning ma olin juba leppinud sellega, et pärmitaignapirukate tegemine pole minu jaoks. Siis aga juhtusin lugema Sille toidublogist tema pärmitaigna retsepti ja tõesti, selle retsepti järgi tulevad väga maitsvad ja pehmed küpsetised, mis isegi järgmisel päeval on veel täiesti värsked.
Antud taignakogusest jätkub tegelikult u. 5 plaaditäie pirukate tegemiseks ja mina tegin toorjuusturulle, sinihallitusjuusturulle, kaneelirulle ning riisi-singipirukaid.


Taigen:
1 pk kuivpärmi või 50 g värsket pärmi
850 g jahu
5 dl piima
1,5 dl suhkrut
1,5 dl õli
0,5 tl soola
2 muna
Toorjuustuäidis:
150 g toorjuustu
1 tl vaniljesuhkrut
2 spl suhkrut
1 munakollane
1 tl sidrunimahla
Määrimiseks:
1 lahtiklopitud muna
Sinihallitusjuustutäidis:
100 g sinihallitusjuustu
Kaneelitäidis:
0,5 dl suhkrut
kaneeli
25 g sulavõid
Riisi-singitäidis:
100 g singikuubikuid
3-4 spl keedetud pudruriisi
2 keedetud muna
soola-pipart


Kuumuta piim käesoojaks, tõsta pliidilt ja sega hulka suhkur ning 400 g kuivpärmiga segatud jahu (kui kasutad värsket pärmi, siis sega pärm suhkruga, lisa  soojale piimale ja pane juurde 400 g jahu). Sega lusikaga ning jäta kaanega kaetud potti 20 minutiks kerkima.
Võta külmkapist munad ja klopi lahti. Tõsta taigen potist suurde kaussi, lisa taignale munad, ülejäänud jahu, sool ja õli. Mikserda taignakonksudega kuni taignast moodustub kausi keskele pall. Puista taignale veidi jahu ning kata siis kauss kaane või toidukilega ning aseta sooja kohta kerkima.
Toorjuustutäidise jaoks mikserda toasoe toorjuust munakollase ja suhkrutega ning lisa sidrunimahl.
Rulli taigen jahusel laual või taignaalusel ristküliku kujuliseks ning määri peale toorjuustutäidis. Keera pikemast küljest rulli ja lõika rull u. 1,5 cm jämedusteks ketasteks. Aseta taignakettad küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, määri munaga ning küpseta 200 kraadises ahjus 15-20 minutit. Toimi samamoodi ka sinihallitusjuusturullide ja kaneelirullidega.
Sinihallitusjuusturullide jaoks rulli pärmitaigen ristkülikukujuliseks ja puista üle riivitud sinihallitusjuustuga. Keera rulli ning lõika 1,5 cm suurusteks ketasteks.
Kaneelirullide tegemiseks sulata või. Rulli taigen ristkülikukujuliseks, määri peale sulavõi ning puista üle suhkru ja kaneeliga. Keera pikemast küljest alates rulli ja lõika 1,5 cm suurusteks tükkideks.
Riisi-singitäidise valmistamiseks purusta köögikombainis singitükid ja keedetud munad. Sega kausis juurde riis ning maitsesta soola ja pipraga. Rulli taigen jahusel laual õhukeseks, aseta teelusikaga peale täidisepätsid, kata taignaga ning vajuta pirukavormi või klaasi abil pirukad. Aseta ahjuplaadile, määri munaga ning küpseta 200 kraadises ahjus u. 15-20 minutit.
Valmis pärmitaignapirukad tuleks asetada suuremasse kaussi või alusele ja katta puhta köögirätikuga.

teisipäev, 22. september 2009

Täidetud canellonid




Canellonid ehk suured pastatorud on nagu rullikeeratud lasanjeplaadid. Nende täitmine vajab küll pisut näpuosavust, aga teelusika abil saab selle nipi päris ruttu selgeks. Täidisena võib muidugi kasutada ka nt. segahakkliha või hoopis täita neid mingi magusa täidisega ja katta magusa kastmega ning serveerida magustoiduks.

1 pk canellonisid
Hakklihatäidis:
400 g kalkunihakkliha
1  sibul
1 väiksem porgand
1 küüslauguküüs
1-1,5 dl tomatiketšupit
hakklihamaitseainet
Juustukaste:
600 ml piima
200 g riivitud juustu
1 kuhjaga spl jahu või
1 spl heledat kastmepaksendajat
soola, pipart
Pealeraputamiseks:
100 g riivitud juustu

Kõigepealt valmista hakklihatäidis: selle jaoks haki sibul, purusta küüslauk ja riivi porgand. Kuumuta pannil veidi õli ja pruunista seal sibul, küüslauk, porgand ja hakkliha, lisa juurde ketšup ja maitsesta hakklihamaitseainega.
Kastme valmistamiseks kuumuta piim keemiseni. Sega jahu vähese hulga külma piimaga ja lisa kuumale piimale. Kui kaste on paksenenud, lisa riivitud juust, tõsta kaste pliidilt ja sega vispliga kuni juust on sulanud.
Maitsesta soola ja pipraga. Kui juust on väga mage, siis olen lisanud ka natuke puljongimaitseainet.
Võta pakist canellonid ja täida teelusikaga abil hakklihaseguga. Aseta võitatud ahjuvormi ja kui kõik täidetud  canellonid on vormi pandud , siis vala neile peale juustukaste. Kata vorm fooliumiga ja küpseta 200 kraadises ahjus 20 minutit. Eemalda foolium, puista canellonidele riivjuust ja küpseta veel 5 minutit.

neljapäev, 17. september 2009

Tõmmuriisika-kartulipallid

Käisime eile jälle seenel ja kuna õhtul oli plaanis sauna teha, siis tekkis mõte, et võiks seentest mingi huvitava suupiste valmistada. Uurisin veidi kokaraamatuid ja 100 Rooga Seeneraamatust hakkasid silma Seenepallid. Päris selle retsepti järgi ma siiski ei teinud, vaid muutsin koguseid ja lisasin omalt poolt mõned koostisosad juurde.
Soovitan kasutada just tugevama maitsega seeni, nagu nt. tõmmuriisikad, muidu võib tulemus liiga kartulimaitseline olla. Juurde sobis ideaalselt küüslaugu-dipikaste ja tundub, et retsept läheb lähiajal kindlasti kordamisele :)

6-le

3 keedetud kartulit
3 dl kupatatud tõmmuriisikaid
1 dl riivitud sinihallitusjuustu
1 muna
1 sibul
1 viil vormileiba
0,5 dl piima
soola
pipart
Dipikaste:
2 dl 20% hapukoort
1 küüslauguküüs
sojakastet

Peenesta sibul, prae pannil õlis ning tõsta siis jahtuma. Lõika leivalt koorik ning pane piima sisse pehmenema. Riivi peene riiviga kartulid ja haki seened väikesteks tükkideks, lisa sibul, leib, sinihallitusjuust, lahtiklopitud muna ja sega ühtlaseks. Maitsesta soola ja pipraga. Aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile teelusikaga abil väikesed pallid ja küpseta 200 kraadises ahjus 15-20 minutit.
Dipikastme jaoks sega omavahel hapukoor, purustatud küüslauguküüs ja maitsesta sojakastmega.
Tõmmuriisika-kartulipallid on maitsvad nii soojalt kui jahtunult.

Heeringa-suupisteleivad

Heeringa-suupisteleivad on meie uus lemmik peolauasuupiste. Kusjuures seda on meelsasti nõus sööma ka need külalised, kes muidu heeringat ei söö.

8-10-le

1 pk marineeritud heeringat
2 keedetud muna
1 sibul
u. 0,5 dl 20% hapukoort
vormileiba

Tükelda heeringafileed, muna ja sibul väikesteks tükkideks ning sega hapukoorega. Hapukoort tuleks panna ainult nii palju, et segu ilusasti koos hoiaks. Poolita leib diagonaalis ning tõsta lusikaga peale heeringakate.

Katrini retseptid   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP